Sakrament małżeństwa jest przymierzem między ochrzczonymi, mężczyzną i kobietą, którzy tworzą ze sobą wspólnotę życia i miłości, skierowaną na dobro małżonków oraz zrodzenie i wychowanie potomstwa.
Sam Bóg jest twórcą małżeństwa. Wpisane jest ono bowiem w samą naturę mężczyzny i kobiety, którzy wyszli z ręki Stwórcy. Małżeństwo nie jest więc instytucją czysto ludzką, ale pochodzi ono od Boga, który stwarza człowieka z miłości i do miłości. Mężczyzna i kobieta są stworzeni wzajemnie dla siebie, aby tworzyć parę małżeńską. Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swoją żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem (Rdz 2, 24).
Narzeczeni zgłaszają się w kancelarii parafialnej po podjęciu decyzji o ślubie w celu uzgodnienia:
- godziny,
- terminu ślubu,
- omówienia formalności przedślubnych.
Trzy miesiące przed datą ślubu narzeczeni składają w kancelarii wymagane dokumenty i rozpoczynają bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Małżeństwa: danie na zapowiedzi i spisanie protokołu przedślubnego.
Dokumenty potrzebne do spisania protokołu:
- metryka chrztu do ślubu kościelnego (pobrana z parafii chrztu nie dawniej niż trzy miesiące przed złożeniem dokumentów),
- świadectwo bierzmowania (bardzo często fakt ten odnotowany na świadectwie chrztu),
- dowód tożsamości,
- świadectwo z oceną nauki religii (z ostatniej klasy lub indeksy nauki religii),
- z USC: Zaświadczenie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa ( ważne tylko 3 miesiące ) lub odpis aktu zawarcia cywilnego związku małżeńskiego.
- zaświadczenie o ukończeniu nauk przedślubnych w ramach kursu przedmałżeńskiego.